Prvýkrát v novodobej histórii Slovenska nemajú národnostné menšiny v parlamente priame politické zastúpenie. Skupina priateľov menšín v NRSR (SPMN) chce tento stav kompenzovať aktívnym dialógom medzi parlamentom a odborníkmi v oblasti menšinových práv, vrátane prípravy a pripomienkovania legislatívy.
SPMN vznikla v septembri 2021, odkedy pripravila expertné analýzy približne 70 zákonov, ktoré sa priamo či nepriamo týkajú menšín. Vďaka spolupráci s poslancami NRSR sme boli schopní priamo ovplyvniť legislatívu v rôznych oblastiach, ako je bývanie, vzdelávanie a jazykové práva v prospech menšín.
Procesy a štruktúry SPMN
SPMN sa stretáva pravidelne pred pravidelnou schôdzou NRSR. Skladá sa z dvoch skupín: expertnej a poslaneckej. Expertná skupina pozostáva z 5 interných analytikov Inštitútu Mateja Bela a 10 externých odborníkov, vrátane bývalých aj aktuálnych vládnych splnomocnencov, vysokých štátnych úradníkov, vedúcich neziskových organizácií a výskumníkov. Druhá časť SPMN je kontaktná skupina poslancov NRSR, ktorí majú záujem o menšinové témy. Ide o nadstranícku skupinu, kde sa stretávajú poslanci z rôznych klubov. Členovia všetkých demokratických strán v parlamente sú vítaní na stretnutiach.
Fungovanie SPMN pozostáva z nasledujúcich krokov:
-
Monitorovanie legislatívnych návrhov v parlamentne internou skupinou expertov IMB
-
Príprava analytických podkladov k zákonom, ktoré sa priamo či nepriamo týkajú menšín
-
Konzultácia a pripomienkovanie analytických podkladov širokou skupinou špičkových expertov na menšinové práva
-
Prezentácia záverov analýz pred poslancami NRSR, diskusia o možných legislatívnych úpravách v prospech menšín
Medzinárodná spolupráca a expertíza
V septembri 2022, rok po vzniku SPMN, sa rozšírila naša expertná spolupráca o americkú Association for the Study of Nationalities (ASN). Ide o medzinárodnú sieť odborníkov a akademikov, ktorí sa venujú téme národnostných menšín. ASN poskytuje našej expertnej skupine sériu školení a workshopov na rôzne témy, napríklad o ochrane menšinových kultúr, jazykových právach alebo zákonoch o občianstve. ASN ponúka expertom SPMN užitočné poznatky z medzinárodného kontextu a príklady dobrej praxe, ktoré následne zohľadňujeme pri tvorbe analýz a odporúčaní.