top of page
Writer's pictureInštitút Mateja Bela

IMB: Národnostné komunity by do europarlamentu zvolili aj iné politické strany

Inštitút Mateja Bela (IMB) realizuje od roku 2023 monitoring menšinových voličov v kľúčových voľbách na Slovensku. Aktuálna analýza sa sústredí na eurovoľby v júni 2024. Výsledky ukazujú, že najsilnejšie národnostné komunity na Slovensku volili výrazne inak, ako majorita.


V júni 2023 sa aj na Slovensku uskutočnili voľby do Európskeho parlamentu, s historicky najvyššou účasťou – až 34 %. Hoci hlasovanie je anonymizované a volebné výsledky neobsahujú etnické dáta, výskumníci Inštitútu Mateja Bela (IMB) opäť vytvorili odhady na volebné trendy najsilnejších národnostných skupín na Slovensku prostredníctvom analýzy tzv. „menšinových obcí“. Ide obce s koncentráciou danej menšiny, na základe ktorých vieme identifikovať preferencie jednotlivých menšín.


Cover Image | Volebný monitoring IMB

Z analýzy vieme povedať, že eurovolieb sa menšinoví voliči všeobecne zúčastnili menej, najmä príslušníci rómskej menšiny, ktorej účasť bola iba 13 %. Maďarská menšina najviac podporila stranu Maďarská Aliancia s výsledkom okolo 56 %. Do europarlamentu by poslali maďarskí voliči aj PS, Smer a Republiku, naopak pod hranicou zvoliteľnosti by zostali napríklad Hlas a KDH.

V rómskych obciach by voľby vyhrala koalícia Slovensko, Za ľudí (kedysi OĽaNO), a to s podporou okolo 26 %, pričom formácia v celoštátnom meradle dosiahla iba 2%. Do europarlamentu by títo voliči poslali aj ďalších šesť strán, vrátane Maďarskej Aliancie, ktorá dosiahla mimoriadne vysoký výsledok medzi maďarsky hovoriacimi Rómami na juhu krajiny.


Rusínska komunita tradične najviac preferovala stranu Smer-SSD, s výsledkom okolo 35 %, do EP by sa podľa ich výberu dostali ešte ďalšie štyri strany.


Výskumníci sa zamerali aj na goralskú komunitu. U tejto skupiny okrem Smeru dominovalo aj KDH (23 a 20 %). Hlbšia analýza potvrdila, že politická orientácia menšinových komunít ako aj goralskej, sa nielen výrazne odlišuje od väčšinovej populácie, ale aj od regiónov, kde je menšina koncentrovaná.


„Naša analýza ukazuje, že voliči z národnostných menšín tvoria na Slovensku aj dnes osobitnú, dobre zmapovateľnú skupinu elektorátu. Ich voličské správanie je naďalej významne odlišné od správania celoštátnej majority, čo vie priniesť signifikantnú voličskú podporu pre strany, ktoré nájdu cestu k ich osloveniu,“ povedal analytička IMB a jedna z autoriek výskumu, Hana Adamová.




Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page