Pod záštitou Inštitútu Mateja Bela sa konala konferencia v Bratislave, ktorá niesla názov: Rómska integrácia: miestne riešenia, európsky význam. Účastníci diskutovali o tom, ako by sa dala využiť sila miestnych iniciatív pre celoštátne, alebo celoeurópske riešenia.
Konferencie sa zúčastnili odborníci z Česka, Maďarska a Slovenska, ktorí sa rozprávali o sile miestnych riešení a o možnostiach interkulturálnej spolupráce v rámci panelových diskusií. „Je na čase, aby sme miestne úspechy začali brať vážne, a aby sa pozitívne impulzy objavili aj v štátnej rómskej politike. Snažili sme sa prísť na to, akým spôsobom by sme to mohli dosiahnuť a zvážili sme aj rolu interetnickej komunikácie. Zúčastnení sa vo všeobecnosti zhodli na tom, že bez toho aby sme poznali miestne okolnosti a bez férového, rovnocenného prístupu nedosiahneme dlhodobé výsledky a situácia zaostávajúcich rómskych komunít sa výrazne nezlepší,” povedal Ábel Ravasz, člen predstavenstva Inštitútu Mateja Bela a hlavný organizátor konferencie.
Na konferencii sa predstavila aj mimovládna organizácia PURT, ktorá umožnila rómskym aktivistom v desiatkach gemerských a novohradských dedinách vylepšiť životy svojich komunít. István Vavrek, starosta Rimavskej Seči a predseda PURT vidí najväčšie výhody organizácie v jej schopnosti dosiahnuť veľké úspechy z minimálnych zdrojov. „PURT funguje na základe jednoduchého princípu: vytvorili sme sieť aktivistov, ktorým stačí trocha pomoci pre mobilizáciu miestnych komunít. V rámci pravidelných stretnutí sa rozprávajú o miestnych problémoch, na ktoré navrhujú spoločné riešenia. Naši rómski aktivisti realizujú projekty úspešné pre celú obec, a takto sa viditeľne zlepšuje aj úroveň spolužitia,” vysvetlil István Vavrek, predseda organizácie PURT.
Comments