Inštitút Mateja Bela vydal novú analýzu s názvom „Český jazyk na Slovensku: Poznatky z praxe práce s jazykom susedného štátu po rozdelení krajiny.“
Publikácia sa zameriava na špecifické postavenie českého jazyka na Slovensku od vzniku samostatnej republiky v roku 1993 až po súčasnosť. Analýza ponúka pohľad na legislatívne zmeny, ktoré priniesli výhody pre českú jazykovú menšinu – výhody, aké nepriznáva žiadnemu inému menšinovému jazyku na Slovensku.
Dokument sa venuje procesu začlenenia českého jazyka do slovenského právneho systému, kde získal špeciálny status „splnenia základnej zrozumiteľnosti“. Tento status umožňuje jeho používanie v oficiálnej komunikácii bez nutnosti prekladu a poskytuje výnimky v oblasti audiovizuálnej produkcie. Napriek týmto výhodám analýza upozorňuje na pokles používateľov českého jazyka, predovšetkým medzi mladšími generáciami.
Slovenský model môže slúžiť ako inšpirácia aj pre iné krajiny pri riešení výziev spojených s menšinovými jazykmi. Výskum Inštitútu Mateja Bela tak poskytuje užitočný zdroj informácií pre akademické kruhy, tvorcov legislatívy a organizácie zamerané na ochranu jazykových práv menšín.
Analýzu vo formáte PDF si môžete stiahnuť tu.🔽
Ďalšie analýzy Inštitútu Mateja Bela nájdete tu.
Skvěle článek se zajímavými poznatky i pro českého čtenáře!